həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə ADPU-nun rəhbərliyi, ölkəmizin tanınmış, nüfuzlu ziyalıları və Filologiya fakültənin əməkdaşları, fakültə dekanları iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə
iştirakçılar professor Əzizxan Tanrıverdinin əsərləri ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov qeyd edib ki, biz bu gün universitetimizin çox dəyərli bir aliminin- professor Əzizxan Tanrıverdinin xatirəsini anmaq üçün toplaşmışıq. Professor Əzizxan Tanrıverdi ADPU-da həyata keçirilən islahatlarda, yeniliklərdə, insan resurslarının inkişaf etdirilməsində, layiqli mütəxəssislərin işə cəlb edilməsində fəal iştirak edib. Sözübütöv, əqidəli, prinsipial şəxsiyyət idi. Onun rəhbərlik etdiyi kafedra universitetimizin tanınan, sayılıb-seçilən kafedralarından biridir. Professor Əzizxan Tanrıverdi kafedranı uğurla idarə edirdi. Kollektivdə sevilən, hörmət edilən bir ziyalı idi.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru
Kamil Bəşirov professor Əzizxan Tanrıverdinin həyat və fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib.
ADPU-nun Azərbaycan dilçiliyi kafedrasında laborant (1987), baş laborant (1988), müəllim (1990), baş müəllim (1992), dosent (1994), professor (1999) vəzifələrində işləyib. 2011-ci il sentyabr ayının 30-da Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri təyin edilib. 30 kitabın, 8 proqramın, 250-dən çox tezis və məqalənin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi ilə 3 nəfər fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edib. 19 fəlsəfə doktoru, 4 doktorluq dissertasiyasına opponentlik edib, müxtəlif kitabların elmi məsləhətçisi olub. 100-dən çox dərslik və monoqrafiyanın rəyçisi və redaktoru olub. “Azərbaycan dilinin tarixi qrammatikası” (Bakı-2010) dərsliyi respublikamızın müvafiq ali məktəblərinin filologiya fakültələrində əsas dərslik kimi istifadə olunur. 2007-2016-cı illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunda baş elmi işçi vəzifəsində işləyib. 2015-ci ilin fevral ayından Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü olub.
Professor Əzizxan Tanrıverdinin elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında müxtəlif əsərlər və məqalələr çap olunub. Əsərləri rus, ingilis, türk, qazax və digər dillərdə çap edilib. Professor Əzizxan Tanrıverdi sadəliyi, səmimiyyəti, təvazökarlığı, xeyirxahlığı, nəcibliyi ilə ADPU kollektivinin böyük hörmətini qazanmışdı. Övladlarını cəmiyyət üçün layiqli vətəndaşlar kimi yetişdirib. Gözəl ailə başçısı, qayğıkeş ata idi.
Professor Əzizxan Tanrıverdi 2018-ci il iyul ayının 19-da 59 yaşında vəfat edib.
Əzizxan Tanrıverdinin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.
Sonda Əzizxan Tanrıverdinin oğlu Rəşad Tanrıverdi çıxış edərək atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə ADPU-nun rəhbərliyinə, həmçinin tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib.