2024-cü il dekabrın 14-də “Ozan Dünyası” Aşıq Yaradıcılığının Təbliği ictimai birliyinin təşkilatçılığı ilə "Borçalı Cəmiyyəti" İctimai Birliyin ofisində şair Təbriz İmanın yeni nəşr olunmuş “Sabahın vicdanı” adlı kitabın təqdimatına və anadan olmasının 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir
"Sevirəm Gürcüstanı" /almanax, Azərbaycan şairləri Gürcüstan haqqında, Bakı, 1977/ kitabı haqqında: "Qədim Gürcüstan torpağı", qonaqpərvər gürcü xalqı, "Qafqazın Paris"i Tbilisi", Qafqazın vena damarı Kür. Bunlar ta lap qədimdən tutmuş bu günə qədər Azərbaycan ədəbiyyatının dönə-dönə, həvəslə
Miladdan öncə səhralıq ərazidən, aclıq və səfalətin hökm etdiyi məkandan başlayan "Böyük Yalan”ın son dayanacağı nədən Qafqaz, məhz Azərbaycan oldu?Dövrünün "İŞİD”-i olaraq həmin məkanda yaradılankaloniya sisteminə əsaslanan icma, sonradan isə məkana və zamana görə həm də xalq kimi təqdim olunan
TƏBRİK EDİRİK!.. Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər Birliklərinin üzvü Səxavət Ənvəroğlunun “Xatirələr qocalmır” adlı növbəti şeirlər kitabı “Tiçprint” nəşriyyatında işıq üzü görüb. Qubada fəaliyyət göstərən A.A.Bakıxanov adına “Gülüstan” elmi-ədəbi məclisinin və Xaçmazda fəaliyyət göstərən
TƏBRİK EDİRİK!.. AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, AMEA-nın professoru, filologiya elmləri doktoru Salidə Şəmməd qızı Şərifovanın “Leyla Əliyevanın poetik dünyası” adlı monoqrafiyası “Elm və təhsil” nəşriyyatında
"Azərbaycan dili" /X sinif üçün dərslik, Tbilisi, 1992/ kitabı haqqında: "Prof.M.Çobanovun bu yaxınlarda "Qanatleba"/Maarif/ nəşriyyatı tərəfindən buraxılmış "Azərbaycan dili" dərsliyi Gürcüstandakı azərbaycandilli ümumtəhsil məktəblərinin X sinif şagirdləri üçün nəzərdə tutulmuşdur. Dərsliklə
TƏBRİK EDİRİK!.. AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmlinin “Cümhuriyyət məfkürəsi” kitabı çap olunub. Kitabın elmi redaktoru və “Mənbəşünas hünəri” adlı ön sözünün müəllifi AMEA-nın prezidenti, akademik İsa
Bayram Həmid oğlu Qaralov - 24 may 1955-ci ildə qədim Borçalı mahalının Başkeçid elindəki (indiki Gürcüstan Respublikasının Dmanisi rayonundakı) Ormeşən kəndində anadan olub. 1972-1976-gi illərdə Həsən bəy Zərdabi adına Gəncə Dövlət Pedaqoji İnstitutun riyaziyyat fakültəsini bitirib. Təyinatla
Bu günlərdə Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Zəkinin “Azərbaycan dramaturgiyasında “atalar və oğullar” problemi” adlı monoqrafiyası nəşr olunmuşdur. Azərnəşrin yayınladığı monoqrafiyada XIX əsrin axırı – XX yüzilin
TƏBRİK EDİRİK! Fevralın 23 də Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsindəki " Xəzri" şadlıq sarayında xeyriyyəçi Hacı İntiqam Atayevin 75 illik yubileyi və şəhid bacısı yazıçı Gülmaya Feyruzqızının yazdığı " Ömür səhifəlıri" kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir..Tədbirdə şəhid anaları, şəhid
TƏBRİK EDİRİK! Ağır elli, qədim saz-söz yurdu Borçalı mahalında yaşayıb-yaradan qələm sahibləri çağdaş ədəbiyyatımızın Borçalı qolunu layiqincə təmsil edir, mövcud ədəbi mühiti gündən-günə zənginləşdirir və inkişaf etdirirlər. Onlar arasında nəğməkar şairlərimiz xüsusilə fərqlənirlər. Fərqlənən
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayevanın “Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitabı çap edilib. Kitab “Azərbaycan florasında yayılan dərman bitkilərinin
Yazıçı-ədəbiyyatşünas Vaqif Sultanlının “Səhra savaşı” romanı bu günlərdə Güney Azərbaycanda nəşr olunmuşdur. Təbrizin nüfuzlu “ANAS” nəşriyyatında yayınlanan kitabı əski əlifbaya Milad Teymuri (Teymur Turanlı) çevirmişdir. “İnsan dənizi” romanı müəllifin Güney Azərbaycan oxucularına təqdim
TƏBRİK EDİRİK!.. Zakir Namin oğlu Eminov - 1967-ci ildə Azərbaycan Respublikası Neftçala rayonu Yuxarı Qaramanlı kəndində anadan olmuşdur. 1984-cü ildə Bakı şəhərində orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) geologiya-coğrafiya fakultəsinə daxil olmuşdur.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Radiotexnika və telekommunikasiya kafedrasının professoru, texnika elmləri doktoru İslam İslamovun monoqrafiyası dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq elmi nəşriyyatlarından olan “Springer”də ingilis dilində nəşr olunub. “Radio Engineering and Telecommunications
2023-cü il Avqustun 24-də Yeni Azərbaycan Partiyasının Xızı rayon təşkilatında Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Raziyə Kamilqızının qələmə aldığı "Şəhidlə Şəhidəm" kitabının təqdimat mərasimi olub. Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrundan canlarını fəda
*** Əziz və dəyərli dostlar!.. Sizləri, İyulun 12-də səhər saat 10-da Bakıdakı "Dədə Qorqud" qəbristanlığının girişində professor Mədəd Çobanovun qəbirüstü abidəsi önündə keçiriləcək ANIM MƏRASİMİnə dəvət edirik. Alimin əziz xatirəsini yad etdikdən sonra hamılıqla birlikdə 40 MƏRASİMİnə -
Bu günlərdə Londonda yazıçı Vaqif Sultanlının “Kulikovo döyüşü” (“The Battle of Kulikovo”) adlı roman və hekayələrdən ibarət kitabı nəşr olunub. “Rossendale Books” nəşriyyatının yayınladığı kitabı ingilis dilinə professor Abbas Qurbanoğlu, Cavid Abbaslı və Pərvanə Paşa çevirmişdir. Qeyd edək ki,
Bu günlərdə Bakı Dövlət Universitetinin professoru, yazıçı-ədəbiyyatşünas Vaqif Sultanlının yayınlanmış “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı: başlanğıcdan günümüzədək” kitabı ən qədim dövrlərdən çağdaş dönəmədək mühacirətin keçib gəldiyi yolun, zəngin ədəbi-bədii və nəzəri-kulturoloji irsin