Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik
İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan Prezidentinin
16 may 2017-ci il tarixli "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" Sərəncamını xatırladıb. Akademik, həmçinin ölkə başçısı tərəfindən 2018-ci ilin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olunduğunu və bu istiqamətdə AMEA-nın Tədbirlər Planının hazırlandığını bildirib.
İ.Həbibbəyli artıq Tarix və İqtisadiyyat institutlarının təşkilatçılıqları ilə AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmuş konfransların keçirildiyini söyləyib, cari ildə Gürcüstan, Türkiyə və Fransada tədbirlərin planlaşdırıldığını deyib.
Akademik AXC-nin 100 illiyi ilə əlaqədar Astanada yerləşən Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən məqalələr toplusunun dərc olunacağını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, topluda azərbaycanlı alimlərlə yanaşı, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyədən olan mütəxəssislərin məqalələri də yer alacaq.
AMEA-nın vitse-prezidenti AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunmasının ölkəmizdə azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşdirilməsinə, həmçinin gələcək nəsillərin müstəqil dövlətçilik ideyaları əsasında tərbiyə olunmasına xidmət edəcəyini vurğulayıb.
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova isə çıxışında AXC-nin yarandığı siyasi şəraitdən danışıb. Akademik Birinci Dünya Müharibəsindən sonra çar Rusiyasının zəiflədiyini və xalqların müstəqillik tələbi ilə çıxış etməyə başladıqlarını söyləyib. N.Axundova belə bir şəraitdə müsəlman şərqində ilk demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlətin - AXC-nin yarandığını və 23 aylıq qısa bir dövr ərzində köklü islahatlara imza atdığını, sosial, iqtisadi, təhsil və digər sahələrdə nailiyyətlər əldə etdiyini deyib.
O, Azərbaycan Respublikasının AXC-nin mənəvi, hüquqi varisi olduğunu bildirib və alimlərimizin bu dövrlə bağlı aşkarlanmayan faktları üzə çıxarmalarının zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra konfransda f.ü.f.d, dos. Eynulla Mədətlinin "Heydər Əliyevin siyasi irsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə münasibət və varislik məsələsi", AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müqəddəs üçlüyü: Millət, Qərb mədəniyyəti və İman", f.ü.f.d, dos. Faiq Ələkbərlinin "Azərbaycan Milli ideyasının təcəssümü: Azərbaycan Cümhuriyyəti" adlı məruzələri dinlənilib.